Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

ΑΠΟΕΛ: Είναι ποδόσφαιρο, άρα… όλα γίνονται! –

Ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε σε έξι λεπτα στο β’ ημίχρονο όσα γκολ είχε δεχθεί συνολικά στους προηγουμένους 18 αγώνες του στην επανάληψη

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΧΑΤΖΗΣΤΥΛΛΗ (ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΛΗΘΕΙΑ – ENΘΕΤΟ )

Θύμα τεράστιας έκπληξης έπεσε χθες βράδυ ο ΑΠΟΕΛ, αφού έχασε με 2-1 από τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γαλαζοκίτρινοι, αναπάντεχα για τα δικά τους δεδομένα στο φετινό πρωτάθλημα, δέχθηκαν δύο γκολ σε ένα εξάλεπτο (50’, 56’) από τον Καμπρέρα, έπειτα και από αδράνειες στην άμυνα. Προηγουμένως είχαν καλές στιγμές για να ανοίξουν αυτοί το σκορ στο α’ ημίχρονο, όμως σίγουρα δεν ήταν η εμφάνιση που ανέμεναν οι φίλοι των πρωτοπόρων της βαθμολογίας.

Πάντως μετά το δεύτερο γκολ οι γαλαζοκίτρινοι έβγαλαν μια αντίδραση, αφού κατάφεραν σχετικά σύντομα (60’) να μειώσουν με τον Τομανέ και να δώσουν ελπίδα στους εαυτούς τους ότι θα έπαιρναν έστω έναν βαθμό από το παιχνίδι, αλλά η προσπάθειά τους όταν άρχισαν να επιβάλλονται, δεν ήταν αρκετή. Τουναντίον, κινδύνεψαν κιόλας να δεχθούν και τρίτο γκολ στους χώρους που αναγκαστικά άφησαν πίσω όσο περνούσε ο χρόνος.

Δικαιωματικά όμως πρέπει να ασχοληθούμε και με τους -μάλλον ανέλπιστους- νικητές. Όχι φυσικά γιατί ο Εθνικός δεν μπορεί να νικήσει κάθε αντίπαλο στο γήπεδό του. Αυτό εννοείται διαχρονικά! Ο συγκεκριμένος Εθνικός, ωστόσο, μετρούσε με τον Μαρίνο Σατσιά στον πάγκο του αποκαρδιωτικές στιγμές, με ήττες στα τελευταία δευτερόλεπτα ή χάνοντας με παίκτη λιγότερο στο γήπεδο.

Χθες το πλάνο του κόουτς λειτούργησε τέλεια και από την στιγμή που οι στιγμές του ποδοσφαίρου ήταν με το μέρος του Εθνικού, ήρθε μια σπουδαία νίκη, που εκτοξεύει την ψυχολογία όλων στα ουράνια! Και έγινε γιατί οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν και τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, αλλά και τα λάθη της αμυντικής λειτουργίας του ΑΠΟΕΛ. Ειδικά το δεύτερο γκολ, σίγουρα ο Σα Πίντο θα το δείξει πολλές φορές τις επόμενες μέρες στους παίκτες του! Η επιτυχία των Αχνιωτών γίνεται και μεγαλύτερη αν αναλογιστούμε ποιον αντίπαλο κέρδισαν!

Αξίζει να σημειωθεί για τον ΑΠΟΕΛ πως πριν δεχθεί δύο γκολ χθες σε διάστημα έξι λεπτών στο β’ ημίχρονο, είχε συνολικά δεχθεί μόλις άλλα τόσα (!) σε όλους τους προηγούμενους αγώνες του στα δεύτερα 45λεπτα! Και μάλιστα και τα δύο με πέναλτι, στα ματς με Καρμιώτισσα (9η αγωνιστική) και Άρη (12η αγωνιστική).

Δείγμα του πόσο εκτός… πραγματικότητας και ποδοσφαιρικής λογικής ήταν τα χθεσινά συμβάντα, για μια άμυνα που μέχρι χθες παραβιαζόταν μόνο… κατόπιν αίτησης! Πλέον όλοι στην ομάδα οφείλουν να ανασυνταχθούν και να δουν με θετικότητα τη συνέχεια, εν αναμονή σήμερα και αύριο και των αγώνων των άμεσων αντιπάλων στη μάχη του τίτλου.