Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

Αγριεμένοι ”Λέοντες” στο Τσίρειο με τεράστιο ΑΛΜΑ προς την κορυφή – Απομακρύνεται η ΕΞΑΔΑ για τον ΑΠΟΕΛ!

Στον τελευταίο εξ αναβολής αγώνα του πρωταθλήματος, η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ, νικώντας τον με 2-0.

Η σημερινή νίκη της Λεμεσιανής ομάδας την εκτοξεύει από την 4η θέση στην 2η θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς και πλέον βρίσκεται στο -2 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα.

Το σκορ άνοιξε στο 5ο λεπτό ο Τεϊσέιρα έπειτα από κόρνερ του Τόρες, κεφαλιά του Σάντος, με τον αμυντικό της Λεμεσιανής ομάδας να σκοράρει σε κενή εστία.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ ήτα σαφώς καλύτερος, προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 54ο λεπτό καταλογίστηκε πέναλτι σε χέρι του Ζόρζε, ο οποίος στην προσπάθεια του να διώξει, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του. Ο Λούκας Σωτηρίου έλεγξε την φάση στο VAR και καταλόγισε την παράβαση. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαέ, ο οποίος ήταν εύστοχος, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας τους, κλειδώνοντας από νωρίς ουσιαστικά την νίκη.

Όσον αφορά τον ΑΠΟΕΛ η σημερινή ήττα τον αφήνει στην 10η θέση με 24 βαθμούς και πλέον βλέπει την εξάδα να απομακρύνεται, μιας και η 6η Δόξα έχει 29 βαθμούς, ενώ από πάνω του βρίσκονται Νέα Σαλαμίνα, Πάφος και Ολυμπιακός.

Αναλυτικά η βαθμολογία:

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

1' Φάση διαρκείας στην άμυνα της ΑΕΛ, με τον Μεντόγεβιτς να διώχνει λάθος, να κλέβει ο Λουντέμο εκτός περιοχής, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, στέλνοντας ψηλά την μπάλα.

5' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 1-0! Εκτέλεση κόρνερ από τον Τόρες, με τον Σάντος να πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα κάπου να χτυπάει, να στρώνεται στον Τεϊσέιρα ο οποίος από κοντά ανοίγει το σκορ!

95-B218-E1-275-A-4-FD3-A710-32-F05-E17-C244

11'
Σέντρα του Τόρες, με τον Μαέ να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

15' Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, κεφαλιά του Σιέλη, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

25' Πεσμένος ο ρυθμός του αγώνα.

30' 56%-ΑΠΟΕΛ 44%-ΑΕΛ η κατοχή της μπάλας:

38' Εκτέλεση φάουλ από τον Τόρες, εύκολα ο Σίλβα.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη β´ημιχρόνου

54' Πέναλτι για την ΑΕΛ! Στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα με κεφαλιά, ο Ζόρζε βρίσκει την μπάλα με το χέρι. Μέσω VAR καταλογίζεται η παράβαση.

57' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ 2-0! Ο Μαέ είναι εύστοχος και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του!

73' Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Λουντέμο, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει ψηλά.

85' Ωραία σέντρα του Εφραίμ, με τον Σατσιά να πιάνει την κεφαλιά και τον Βοζίνια να λέει όχι.

86' Εκτελείται το κόρνερ, με τον Σιέλη να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα έξω.

88' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Μπουνόζα ανατρέπει τον Εφραίμ και καταλογίζεται η παράβαση.

90+2' Ακυρώνεται το πέναλτι, καθώς προηγήθηκε οφσάιντ του Εφραίμ.

90+4' Εκτέλεση φάουλ του Λουντέμο, εύκολα ο Βοζίνια.