Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com
Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ: Και «Γιούγκο» και Τιμούρ και Μπάγεβιτς και «Χατζηλούκα χόρευε» και ευτράπελα και συνοδεία διαιτητών (pic & vid)

Σαράντα χρόνια πήγαμε πίσω και βρήκαμε μόνο τρία συναπαντήματα της Ανόρθωσης και του ΑΠΟΕΛ σε ημιτελική φάση του κυπέλλου. Θα περιμέναμε περισσότερα βάσει του ότι στο διάστημα που εξετάσαμε έφτασαν αρκετές φορές σε τελικό και πανηγύρισαν τίτλους.

Σε αυτή λοιπόν τη μίνι προϊστορία, το σκορ είναι 2-1 για τη «Μεγάλη Κυρία». Μάλιστα, τις δύο από τις τρεις φορές, η ομάδα που προρίθηκε κατέκτησε τελικώς και το κύπελλο.

1993-94

«Γιούγκο», Τιμούρ και πειστήριο για Μπάγεβιτς

Η Ανόρθωση νίκησε με 3-1 στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και με 2-1 στο Μακάρειο. Η ρεβάνς της Λευκωσίας, όμως, είχε τις ιδιαιτερότητές της.

Στην κερκίδα βλέπετε βρισκόταν ο Ντούσαν Μπάγεβιτς για λογαριασμό της ΑΕΚ Αθηνών, θέλοντας να δει για δεύτερη φορά αγωνιζόμενο τον Τιμούρ Κετσπάγια και δη σε ντέρμπι. Ο Γεωργιανός έλαμψε και μετά από λίγος μήνες έγινε κάτοικος Νέας Φιλαδέλφειας.

Η ήττα, όμως, εξαγρίωσε τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ, οι οποίοι τα είχαν έτσι κι αλλιώς με τη διοίκηση Μάικ Ιωαννίδη από την περασμένη περίοδο, για τη μετακόμιση του αχτύπητου διδύμου των «Γιούγκο», Τόζα Σάπουριτς-Σίνισα Γκόγκιτς, από τον Αρχάγγελο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Γι’ αυτό και ακολούθησαν επεισόδια πίσω από την κεντρική εξέδρα, στην έξοδο της κερκίδας των επισήμων.

Στον τελικό η «Μεγάλη Κυρία» ηττήθηκε στην παράταση με 0-1 από την Ομόνοια στο Τσίρειο.

1996-97

Ματσάρα, χορός «ό,τι να ’ναι» από Χατζηλούκα και ευτράπελα

Η Ανόρθωση νίκησε 2-1 στη Λάρνακα και όλα προμήνυμα καυτή ρεβάνς στη Λευκωσία. Πράγματι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και τελικά οι γαλαζοκίτρινοι πήραν την πρόκριση με 3-1 χάρις σε γκολ του Άντρου Σωτηρίου.

Αξιοσημείωτος ο χορός «ό,τι να ’ναι» του Λούκα Χατζηλούκα (στο παρακάτω βίντεο: 4’:37’’) στο προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ μπροστά στην κερκίδα της Ανόρθωσης και τα μπουκάλια που έπεφταν βροχή. Επίσης, το παιχνίδι σημαδεύτηκε από διακοπή για να σβηστεί η φωτιά που άναψαν οι οπαδοί των γηπεδούχων (7’:05’’).

Στον τελικό ο ΑΠΟΕΛ κατέκτησε το τρόπαιο επικρατώντας 2-0 της Ομόνοιας, με τον αείμνηστο Νίκο Αλέφαντο να πανηγυρίζει τον πρώτο και μοναδικό τίτλο της προπονητικής καριέρας του.

2002-03

«Δήμιος», διαιτητής με συνοδεία και σπάσιμο παράδοσης δίχως αντίκρισμα

Η Ανόρθωση έφυγε από το ΓΣΠ με το γερό 2-0 χάρις σε δύο γκολ του «δήμιου» Μάριου Νεοφύτου, που «σκότωσαν» τη μετέπειτα ομάδα του. Όπως φαίνεται όμως και στη φωτογραφία από το παιχνίδι, ο διαιτητής του αγώνα Κώστας Θεοδότου, χρειάστηκε συνοδεία της Αστυνομίας για να περάσει από τη φυσούνα εν μέσω αντικειμένων που έπεφταν από τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Στη ρεβάνς ένα γκολ του Κώστα Μαλέκου στα… χασομέρια, χάρισε τη νίκη 1-0 στον ΑΠΟΕΛ, που έσπασε παράδοση 13 χρόνων στο «Αντώνης Παπαδόπουλο», δίχως όμως αντίκρισμα.

Στον τελικό η «Μεγάλη Κυρία» στέφθηκε κυπελλούχος, επικρατώντας 5-3 στα πέναλτι της ΑΕΛ, καθώς σε 120 λεπτά δεν είχαν σημειωθεί γκολ.