Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com
ΑΠΟΕΛ, έχεις πάλι το ίδιο θέμα

Με 11 αλλαγές στη σύνθεση του ΑΠΟΕΛ, το πρώτο ημίχρονο δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης. Περισσότερο ήταν ευκαιρία για τον Σάββα Πουρσαϊτίδη να βγάλει συμπεράσματα για νεαρούς και παγκίτες. Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, με τις αλλαγές που έγιναν και με το 0-1 που διαμορφώθηκε από το 11’, μετατράπηκε σε πολύ καλή προπόνηση ενόψει της ρεβάνς με την Ανόρθωση.

Διότι πάλι βρέθηκαν απέναντι σε οργανωμένη άμυνα οι γαλαζοκίτρινοι, οι οποίοι γυρόφερναν σε όλο το 45λεπτο γύρω από την περιοχή του Ερμή, προσπαθώντας λύσουν τον γόρδιο δεσμό. Όπως φάνηκε όμως και στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την περασμένη Τετάρτη, στον πρώτο ημιτελικό με τη «Μεγάλη Κυρία», οι ποδοσφαιριστές του Ελλαδίτη τα βρίσκουν μπαστούνια όταν βρίσκουν ταμπουρωμένο αντίπαλο.

Σήμερα στο «Αμμόχωστος», βεβαίως, δημιούργησαν πέντε ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά πέραν του σουτ εκτός περιοχής από τον Μπεν Σαχάρ στο δοκάρι (61’), δημιουργήθηκαν υπό πίεση καλές φάσεις με τους Νούχιου (74’, 80’) και Κλωναρίδη (75’). Θα χρειαστεί όμως ανεβασμένη απόδοση, περισσότερες ιδέες και καλύτερη ευστοχία στη ρεβάνς της ερχόμενης Τετάρτης, για να «ξεκλειδωθεί» η άμυνα της «Μεγάλης Κυρίας».

Διότι, λίγο έως πολύ, αναμένεται πως πάλι θα βρει οργανωμένη άμυνα ο ΑΠΟΕΛ, τουλάχιστον όσο το σκορ πρόκρισης δεν θα είναι υπέρ του.