Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ 1-1: Αν δεν μπορείς να νικήσεις, τουλάχιστον μη χάσεις (vid)

Ο ΑΠΟΕΛ έμεινε περισσότερο ευχαριστημένος από το 1-1 στο ΓΣΠ κόντρα στην ΑΕΚ, αφού έμεινε με δέκα παίκτες από το 32’ λόγω αποβολής του Ντε Βινσέντι, βρέθηκε πίσω στο σκορ και απάντησε αμέσως. Στη συνέχεια ταμπουρώθηκε και κράτησε τον βαθμό.

Όπως λένε, αν δεν μπορείς να νικήσεις τουλάχιστον μη χάσεις και οι γαλαζοκίτρινοι του Σάββα Πουρσαϊτίδης έκαναν αυτό ακριβώς. Παραλλήλως, υποχρέωσαν τους κιτρινοπράσινους να μείνουν δίχως νίκη για τέταρτο σερί παιχνίδι, αφού προέρχονταν από τρεις σερί ήττες.

Η ουσία είναι ότι οι μεν γηπεδούχοι έχασαν έδαφος στην προσπάθεια να πλησιάσουν τις θέσεις της εξάδας και οι δε φιλοξενούμενοι έκοψαν πίσω στη μάχη του τίτλου και του Γιουρόπα Λιγκ.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο χωρίζεται σε δύο ενότητες. Η πρώτη έως το 32’, που ήταν ισοδύναμο, παρά το ότι η ΑΕΚ είχε ελαφρώς την κατοχή μπάλας με το μέρος της. Στη συνέχεια ήρθε η αποβολή του Ντε Βινσέντι για αψυχολόγητο φάουλ στον Χέιτλι. Έτσι είχαμε τη δεύτερη ενότητα κατά την οποίαν ο ΑΠΟΕΛ είχε παθητικό ρόλο έως το 45’+3, με τους κιτρινοπράσινους να γυροφέρνουν την περιοχή του και να χάνουν μάλιστα σπουδαία ευκαιρία με κοντινό πλάγιο σουτ του Φερνάντεθ στο 43’.

Πάντως, στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου, στο 45’+3, οι γαλαζοκίτρινοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Γκονθάλεθ. Ο Νεοκλέους έδειξε συνεχίζεται, ενώ δεν παρενέβη ο VAR για να εξεταστεί η φάση.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν διαφοροποιήθηκε, αφού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάλι με στόχο να κυριαρχήσουν και να αξιοποιήσουν το αριθμητικό πλεονέκτημά τους. Όταν προηγήθηκαν στο 59’ με κεφαλιά του νεοεισελθόντα Τρισκόφσκι, έπειτα από σέντρα του Τρουγιόλς, όλα έδειχναν πως η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά υπέρ τους.

Δευτερόλεπτα αργότερα, όμως, με το που γύρισε ο χρόνος στο 60ό λεπτό, τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Κλωναρίδης με κοντινό σουτ έφερε το ματς στα ίσα και… φτου κι από την αρχή. Η πίεση στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ γινόταν όλο και πιο έντονη όσο κυλούσε ο χρόνος, γεγονός που ώθησε τον Πουρσαϊτίδη να μετατρέψει σε πιο αμυντικό το σχήμα του (Μερκής αντί του Μπεν Σαχάρ, Σατσιάς αντί του Εφραίμ).

Παρά την πολιορκία που ακολούθησε έως το τέλος του παιχνιδιού στην περιοχή του Ουζόχο, οι γαλαζοκίτρινοι άντεξαν και κράτησαν τον βαθμό, αφού οι κιτρινοπράσινοι δεν μπόρεσαν να σπάσουν τον κλοιό και να αξιοποιήσουν την αριθμητική υπεροχή.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Αποστολάκης (42΄Ενσούε), Ζορζ, Σιέλης, Γουίλερ, Ανουάρ, Ζαχίντ, Εφραίμ (71′ Σατσιάς), Ντε Βινσέντι, Κλωναρίδης, Μπεν Σαχάρ (70′ Μερκής).

ΑΕΚ (Σωφρόνης Αυγουστή): Τέουνκες, Θάντι (71′ Γκαρσία), Αντωνιάδης, Γκονθάλεθ, Τρουγιόλς, Φερνάντες, Ακοράν, Χέιτλι, Ιωάννου, Τολεμές, Μακρής (46′ Τρισκόφσκι).

Σκόρερ: Κλωναρίδης 60′ / Τρισκόφσκι 59′

Κίτρινες: Γουίλερ (3η), Αποστολάκης, Ανουάρ / Τρουγιόλς (3η), Ακοράν

Αποβολές: Ντε Βινσέντι / –

Στάδιο:  Γ.Σ.Π

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας.

Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος.