Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

ΑΠΟΕΛ – Δόξα 5-0: Επέστρεψε στις νίκες με άνετη «πεντάρα» (vid)

Άνετο και… ωραίο βράδυ στο ΓΣΠ για τον ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με σχετική ευκολία της Δόξας με 5-0, για τη 13η αγωνιστική, επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από τον Άρη και διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Σκόρερ για τον ομάδα του Σα Πίντο οι Κρέσπο (16′), Βιγιαφάνιες (56′), Δώνης (70′, 77’) και Κβιλιτάια (90’+3), ενώ δοκάρι είχε 21ο λεπτό ο Τομανέ.

Ένατη νίκη στο πρωτάθλημα για τον ΑΠΟΕΛ που ανέβηκε στους 29 βαθμούς, όσους έχει και η Πάφος FC, με την οποία συγκατοικεί στο ρετιρέ (με ματς λιγότερο ο Άρης στους 26).

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε ξεκάθαρη υπεροχή και επιβλήθηκε εύκολα της Δόξας. Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία, πετυχαίνοντας το γρήγορο γκολ που ήθελαν και το οποίο απλοποίησε αρκετά τα πράγματα. Στη συνέχεια δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας τους, ενώ βρήκαν και δεύτερο γκολ λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου «τελειώνοντας» την υπόθεση τρίποντο.

Στον αντίποδα, η ομάδα της Κατωκοπιάς δέχτηκε τη 12η ήττα στις 13 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Με μόλις έναν βαθμό παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και το -10 από τις «ασφαλείς» θέσεις.

Για τη 14η αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την ΑΕΖ, ενώ η Δόξα φιλοξενείται από την ΑΕΛ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς, Κρέσπο, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (46′ Βιγιαφάνιες), Ντάλσιο, Εντονγκαλά (68′ Εντουάρντο), Μαρκίνιος (60′ Δώνης), Τομανέ (68′ Κβιλιτάια).

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Σισκόφσκι, Χ. Κυριάκου (60′ Αντουί), Στυλιανού, Σιέλης, Αντωνιάδης, Τζετζέ (46′ Αλσέους), Βελκόσκι, Ναμπί, Γκλεόφιλο, Ασάντε (68′ Σκόγκλουντ), Τρούγιτς (68′ Σαντίκ).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Ο Εντονγκαλά με αδύναμο πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σισκόφσκι.

16′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ ο ΑΠΟΕΛ με τον Κρέσπο. Μετά από όμορφη ατομική ενέργεια του Μαρκίνιος, που μπήκε στην περιοχή και γύρισε, η μπάλα κόντραρε στον Αντωνιάδη και έφτασε στον Ισπανό. Αυτός με πλασέ από πλεονεκτική θέση νίκησε τον Σισκόφσκι.

21′ Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από μπαλιά που έγινε από αριστερά, ο Τομανέ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

39′ Κίτρινη στον Ναμπί για φάουλ στον Ντάλσιο.

– Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Πρώτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνιες στη θέση του Σαρφό.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Βελκόσκι για φάουλ στον Εντογκαλά.

55′ Κίτρινη και στον Αλσέους, για φάουλ στον Μαρκίνιος.

56′ ΓΚΟΛ 2-0 Ο ΑΠΟΕΛ διπλιασάζει τα τέρματα του με εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες. Χαμηλή εκτέλεση από τον Αργεντινό, δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση ο Σισκόφσκι.

70′ ΓΚΟΛ 3-0 Σκοράρει και ο Δώνης, μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Γουίλσον Εντουάρντο. Βρέθηκε απέναντι από τον Σισκόφσκι, τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

77′ ΓΚΟΛ 4-0 Ο Δώνης σκοράρει ξανά και δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΑΠΟΕΛ.

– Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

90’+3 ΓΚΟΛ 5-0 Ο Κβιλιτάια προσθέτει το όνομα του στον πίνακα του σκορ.