Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

ΑΠΟΕΛ: Εντονγκαλά, το «παικτάκι» που έγινε «παικταράς»

Η τρέχουσα αγωνιστική περίοδος είναι μακράν η καλύτερη του Ντιεμερσί Εντονγκαλά στην καριέρα του μετά τη διετία 2014-16. Όταν, δηλαδή, αγωνιζόταν στο βελγικό πρωτάθλημα με τα χρώματα της Σαρλερουά και έκανε «παπάδες» σε ηλικία 24 ετών! Ο βραχύσωμος Κονγκολέζος εξτρέμ, προερχόμενος από τρεις μέτριες σεζόν στον ΑΠΟΕΛ, όπου στις δύο πρώτες συζητήθηκε έντονα το ενδεχόμενο αποχώρησής του, φέτος ανέβασε τον διακόπτη, γνωρίζοντας την αποθέωση!

Αποτελεί έναν εκ των πολυτιμότερων παικτών της ομάδας. Το «παικτάκι» για πολλούς των προηγούμενων ετών έγινε «παικταράς». Αγωνίστηκε στα 27 από τα 28 ματς πρωταθλήματος, μετρώντας συνολικά 2.026 λεπτά, επίδοση που τον φέρνει στην πέμπτη θέση. Ο 32χρονος, με το εκπληκτικό τέρμα που πέτυχε στο προχθεσινό ματς με την Πάφος FC και η ομάδα του στρογγυλοκάθισε στην κορυφή, έφτασε στα 6, την ίδια ώρα που σέρβιρε 7 γκολ στους συμπαίκτες του.

Πέτυχε το ένα και μοναδικό γκολ στις αγχωτικές νίκες απέναντι σε Οθέλλο (εκτός), Άρη και Πάφο (εντός). Πέτυχε το τρίτο τέρμα του ΑΠΟΕΛ, με το οποίο σφραγίστηκε το τρίποντο στον εντός έδρας αγώνα με τον Εθνικό (5-1) και άνοιξε τον δρόμο προς τη νίκη στο «Αμμόχωστος επί της Νέας Σαλαμίνας (4-0). Και ενδιάμεσα, πέτυχε το πρώτο από τα δύο γκολ του ΑΠΟΕΛ στο ματς με αντίπαλο την Καρμιώτισσα που διεξήχθη στο «Στέλιος Κυριακίδης» (2-1). Την ίδια ώρα, οι πλείστες εκ των 7 ασίστ που μοίρασε, ήταν άκρως σημαντικές.