Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

ΑΠΟΕΛ – Ντίλα Γκόρι 1-0: Όλα καλά με Εντονγκαλά!

Ο ΑΠΟΕΛ, όχι απλά έκανε το καθήκον του απέναντι στην Ντίλα Γκόρι, αλλά τσέκαρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ με δεύτερη νίκη και τέταρτη διαδοχική κατά την τρέχουσα προκριματική φάση.

Με γκολ του Ντιεμερσί Εντονγκαλά στο 48ο λεπτό (είχε αποτελέσει την πρώτη αλλαγή του Ρικάρντο Σα Πίντο), επιβλήθηκε των Γεωργιανών με 1-0 στο ΓΣΠ και με συνολικό σκορ 3-0 (νίκη με 2-0 στην Τιφλίδα) βρέθηκε για δεύτερη διαδοχική σεζόν στον προθάλαμο των ομίλων της τρίτης τη τάξει διοργάνωσης της ΟΥΕΦΑ, εκεί που θα μετρήσει δυνάμεις με τη Γάνδη.

Το ματς

Η Ντίλα Γκόρι μπήκε επιθετικά από την αρχή, αφού ήθελε ένα γκολ για να πιστέψει ακόμη περισσότερη στην ανατροπή του πρώτου ματς. Δεν είναι τυχαίο που έκλεισε το ημίχρονο με 62%, ενώ ο ΑΠΟΕΛ επέλεξε να κλείσει διαδρόμους και να χτυπήσει στην κόντρα.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα της Λευκωσίας βρήκε τέσσερις ευκαιρίες έως την ανάπαυλα με τους Ντάλσιο (16’), Κβιλιτάια (25’, 36’) και Ντβάλι (33’).

Μεγάλη φάση πάντως είχαν και οι Γεωργιανοί, όταν ο Γκέιλ πέρασε τον Πέτροβιτς, σούταρε και υποχρέωσε τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, ήρθε το γκολ του Εντονγκαλά με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Βιγιαφάνιες (48’). Εκεί τελείωσαν όλα, καθώς οι φιλοξενούμενοι σήκωσαν λευκή σημαία, αναγνωρίζοντας πως πια δεν μπορούσαν να φέρουν τούμπα την πρόκριση.