Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

ΑΠΟΕΛ: Ο Μπέλετς έβαλε και το χεράκι και το ποδαράκι του!

Με το πρώτο ευρωπαϊκό «διπλό» μετά από τρία χρόνια ο ΑΠΟΕΛ «σφράγισε» με δεύτερη νίκη επί της Βοϊβοντίνα το εισιτήριο της πρόκρισης στον τρίτο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν η καλύτερη ομάδα του ζευγαριού και το απέδειξαν στο μεγαλύτερο διάστημα των δύο αναμετρήσεων. Βεβαίως, οι Σέρβοι είχαν καλά διαστήματα και τα πράγματα θα μπορούσαν να στραβώσουν για τα καλά για τον ΑΠΟΕΛ.

Ιδίως στο τελευταία δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου στο στάδιο Καρατζόρτζε οι γαλαζοκίτρινοι πελάγωσαν. Ισοφαρίστηκαν σε 1-1,η Βοϊβοντίνα έγινε αφεντικό στο παιχνίδι και έψαχνε με μανία το δεύτερο γκολ που θα έβαζε σε μπελάδες την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο. Κάπου εκεί έβαλε το χεράκι του ο Βιντ Μπέλετς. Για να ακριβολογούμε ο Σλοβένος τερματοφύλακας με χέρια (μακρινό σουτ του Νίκολιτς στο 39’, σουτ του Μιλοσάβλεβιτς στο 45’) και πόδια (σουτ του Τσούμιτς στο 30’) αποσόβησε δεύτερη παραβίαση της εστίας του και έκοψε τη φόρα των Σέρβων.

Ο ΑΠΟΕΛ συνήλθε στο δεύτερο ημίχρονο. Όχι πως έφτασε σε ψηλά στάνταρ απόδοσης και «έλιωσε» τον αντίπαλο, αλλά επέτρεψε στη Βοϊβοντίνα να καταγράψει μόλις τελική προσπάθεια σε 45’ αγώνα. Το ένατο γκολ του Γιώργου Εφραίμ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις —πέτυχε οκτώ με τη φανέλα του ΑΠΟΕΛ και ένα με την Ομόνοια— έγραψε τον (ευχάριστο) επίλογο για τον ΑΠΟΕΛ στα παιχνίδια με τη Βοϊβοντίνα, όμως ο τίτλος του πιο καθοριστικού παίκτη της βραδιάς πάει στον Βιντ Μπέλετς.