Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

ΑΠΟΕΛ: Ο… συνταξιούχος που έγινε σερ Γκάρνερ

ΤΟΥ ΙΑΚΩΒΟΥ ΚΑΚΟΥΡΗ

Δεν χρειάζεται και μεγάλη προσπάθεια για να θυμηθεί κάποιος την γκρίνια των προπονητών της εξέδρας που έφερε μαζί της η απόκτηση του Τζο Γκάρνερ από τον ΑΠΟΕΛ. Ο τότε προπονητής των γαλαζοκιτρίνων, ο Μικ Μακάρθι, επέλεξε τον Άγγλο φορ για να επιλύσει το επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του, αλλά πριν καν τον δούμε, οι… ειδικοί του πληκτρολογίου έπιασαν δουλειά στα Social media.

«Έφερε τον γνωστό του για να πάρει σύνταξη στην Κύπρο» και «έφερε σέντερ φορ στον ΑΠΟΕΛ που πέτυχε τρία γκολ στην 3η κατηγορία της Αγγλίας», ήταν μερικά από τα «στολίδια» αμφισβήτησης. Όντως, ο Γκάρνερ ήρθε από τη Γουίγκαν της τρίτης αγγλικής κατηγορίας, αλλά φροντίζει να μας συστηθεί ως πρωτοκλασάτη επιλογή.

Σε μια περίοδο έντονης μουρμούρας, είναι πλέον ο αγαπημένος παίκτης των φίλων του ΑΠΟΕΛ. Ανέβασε τις μετοχές του στον νικηφόρο αγώνα με τον Ολυμπιακό (σκόραρε κι έδωσε μια ασίστ), ενώ χθες τις εκτόξευσε. Σε ύψος που είναι αμφίβολο αν βρέθηκε κάποιος άλλος στράικερ των γαλαζοκιτρίνων, τις τελευταίες δύο – τρεις σεζόν.

Ο Άγγλος ήταν… σερ στη χθεσινή αναμέτρηση κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα. Πέτυχε και τα τρία τέρματα στη νίκη με 3-1 κι επιβεβαίωσε ότι είναι ο παίκτης που έλειπε περισσότερο από την ενδεκάδα των πρωτευουσιάνων. Ξεπετάγεται, κινείται με μαεστρία στην αντίπαλη περιοχή και κυρίως «σκοτώνει»! Σε τέσσερις προσπάθειες χθες, πέτυχε τρία γκολ (16′, 44′, 52′) κι είχε κι ένα δοκάρι! Η πιο εύκολη νίκη του ΑΠΟΕΛ στην τρέχουσα περίοδο που αφήνει -υπό προϋποθέσεις- ανοικτή την πόρτα της πρώτης εξάδας. Τα σενάρια είναι πολλά και δεν αποκλείεται ακόμη και μια ενδεχόμενη νίκη επί της Ομόνοιας το ερχόμενο Σάββατο, στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, να μην είναι αρκετή.