Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com
ΑΠΟΕΛ: Το διπλό μήνυμα του Μάγκλιτσα στο Τσίρειο

Δεν είναι η πρώτη φορά στον αθλητισμός που ο πρωταγωνιστής, από μοιραίος γίνεται ωραίος. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο λόγος γίνεται για τον Άντον Μάγκλιτσα. Ο Κροάτης επιθετικός σηκώνει στα τελευταία ματς το βάρος της απουσίας του Γκιόργκι Κβιλιτάια, προσπαθώντας έπειτα από δύσκολη —γι’ αυτόν— σεζόν, να βρει τα παλιά, γνωστά, καλά πατήματά του. Εκείνα που συνήθως αντιστοιχούν σε δεκάδες γκολ ανά αγωνιστική περίοδο.

Την περασμένη Κυριακή, μετά το δεκάλεπτο του παιχνιδιού με τον Άρη (2-1), αρκετοί ΑΠΟΕΛίστες έλαγαν «έλεος ρε Μάγκλιτσα, έλεος». Ο σέντερ φορ από τη βαλκανική χώρα είχε χάσει δύο απίστευτες ευκαιρίες στο 7’ και στο 10’, κάτι που έφερε γκρίνια στην κερκίδα και στα ΜΚΔ. Κάτι καθόλου άσχετο φυσικά με το ότι οι προσδοκίες γι’ αυτόν ήταν πολύ υψηλότερες σε σχέση με όσα έδωσε γενικά με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα.

Εντούτοις, αποδείχτηκε καθοριστικός ως προς το πολύτιμο τρίποντο που πήρε η ομάδα του. Στο 36’ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, από ένα σημείο που όλοι περίμεναν πάσα, δίνοντας το προβάδισμα στον ΑΠΟΕΛ. Έπειτα, στο 86’ έδωσε πανέξυπνη και δύσκολη ασίστ στον Εφραίμ, ο οποίος πέτυχε το γκολ που αποδείχτηκε νικητήριο (αφού ο Άρης μείωσε στην καθυστέρηση).

Φάσεις που αφενός δείχνουν ασφαλώς την κλάση του και αφετέρου στέλνουν το μήνυμα ότι στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος ο Μάγκλιτσα είναι εδώ.