Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

Απόλλων – ΑΠΟΕΛ 2-2: Ο Κβιλιτάια του πήρε την… μπουκιά από το στόμα! (vid)

Ντέρμπι που… έπασε καρδιές στο «Αλφαμέγα»! Ο Απόλλων κρατούσε το σημαντικό τρίποντο στα χέρια του μέχρι το 90+6’, τότε όμως ο Κβιλιτάια του… πήρε την μπουκιά από στόμα, σκοράροντας για τον ΑΠΟΕΛ και διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Στο ντεμπούτο του Πάμπλο Ματσίν στον πάγκο της, η λεμεσιανή ομάδα έφτασε μια ανάσα από την πρώτη της εντός έδρας νίκη μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες. Κατάφερε να πάρει «αέρα» δύο γκολ σε ένα εξάλεπτο (31′-36′) χάρις σε γκολ των Κολ και Εκπολό. Η συνέχεια όμως για τους κυανόλευκους δεν ήταν ανάλογη. Το δεύτερο μέρος ανήκε ολοκληρωτικά στον ΑΠΟΕΛ που έβγαλε την αντίδραση που ήθελε ο Σα Πίντο. Ισοφάρισε νωρίς (46′) με τον Μαρκίνιος, πάλεψε μέχρι τέλους και τελικά βρήκε το γκολ που έψαξε διακαώς στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κβιλιτάια.

Με το ισόπαλο αποτέλεσμα συνεχίζεται η… παράδοση που θέλει τον ΑΠΟΕΛ να μην έχει νικήσει ποτέ στο «Αλφαμέγα», καταγράφοντας τρεις ήττες και ισάριθμες ισοπαλίες κόντρα σε Απόλλωνα, Άρη και ΑΕΛ.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν έτσι από έναν βαθμό, με τους γαλαζοκίτρινους να παραμένουν στην κορυφή με 39 βαθμούς, ενώ ο Απόλλων με 26 έμεινε στην έβδομη θέση.

Για τη 18η αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται την Ανόρθωση, ενώ ο Απόλλων ως τυπικά φιλοξενούμενος αντιμετωπίζει την ΑΕΛ.

Το ματς

Ισορροπημένο το ντέρμπι στο ξεκίνημα, με ελάχιστες καλές ευκαιρίες, αρκετή ένταση, πάθος και δυνατά μαρκαρίσματα. Χαρακτηριστικό πως μέχρι το 25ο λεπτό δεν υπήρξε τελική προσπάθεια στο ματς. Τότε ήταν που ο ΑΠΟΕΛ απείλησε πρώτος, με τον Λέουβενμπεργκ να «σώζει» τον Απόλλωνα από αυτογκόλ του Σκιέλβικ.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, το επόμενο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχος. Στο 31ο λεπτό και στην πρώτη τους ευκαιρία βρήκαν γκολ, μετά από λάθος του Μπέλετς και πλασέ σε κενή εστία του Κολ. Πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Εκπολό, ενώ είχε προηγηθεί η μεγάλη απόκρουση του Μπέλετς στο σουτ του Κρμνέτσικ.

Στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά. Η διπλή αλλαγή του Σα Πίντο (Ζέφτε, Σατσιάς αντί των Καραμανώλη, Πολυκάρπου) βοήθησε τα μέγιστα. Με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο (47’) ο Μαρκίνιος μείωσε, ενώ στη συνέχεια οι γαλαζοκίτρινοι πήραν πλήρως τον έλεγχο. Οι παίκτες του Πάμπλο Ματσίν οπισθοχώρησαν, ενώ αυτοί του Σα Πίντο πήραν την κατοχή και ανέβηκαν μέτρα στο γήπεδο.

Παρά το γεγονός όμως πως πατούσε με σχετική ευκολία στην αντίπαλη περιοχή, ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Λέουβενμπεργκ. Σταδιακά η πίεση των φιλοξενουμένων έγινε εντονότερη και τελικά απέφερε καρπούς στο 90+6’, με τον Κβιλιτάια μετά από στατική φάση να φέρνει το ντέρμπι στα ίσα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Απόλλων (Πάμπλο Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης, Εκπολό, Σκιέλβικ, Μαλεκκίδης, Κολ (70′ Αμπντουραχίμι), Κυριάκου, Σπόλιαριτς (46′ Πέρετζ), Βαλμπουενά (87′ Άδωνη), Μάρκες (81′ Νταρίκουα), Κρμνέτσικ (87′ Κοστακέ).

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο):  Mπέλετς, Τσεπάκ, Καραμανώλης (46′ Ζέφτε), Ντβάλι, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Πολυκάρπου (46′ Σατσιάς), Σαρφό (78′ Γαβριήλ), Μαρκίνιος (89′ Εφραίμ), Εντονγκαλά (64′ Δώνης), Κβιλιτάια.

Σκόρερ: Κολ 31′, Εκπολό 36′ / Μαρκίνιος 47′, Κβιλιτάια 90+6′

Κίτρινες: Σπόλιαριτς, Κρμνέτσικ, Κολ, Μάρκες / Σαρφό, Κβιλιτάια, Σατσιάς (3η), Μαρκίνιος (3η), Κοσταντίνοφ

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

– Με μικρή καθυστέρηση η έναρξη του ντέρμπι, λόγω ρίψης καπνογόνων.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

– Χωρίς τελική προσπάθεια σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά του ντέρμπι.

– Ισορροπημένο παιχνίδι, με δυνατά μαρκαρίσματα και μπόλικη ένταση.

22′ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς, χωρίς ωστόσο τελική. Μετά από γύρισμα του Βαλμπουενά, η μπάλα πέρασε από Εκπόλο και Σκιέλβικ, που δεν μπόρεσαν να τις δώσουν πορεία προς τα δίχτυα.

25′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, πρώτη στο ντέρμπι. Μετά από εκτέλεση πλαγίου, ο Σαρφό μπήκε στην περιοχή και γύρισε παράλληλα. Ο Σκιέλβικ έβαλε την προβολή και παρολίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Λέουβενμπεργκ όμως έβγαλε εντυπωσιακή αντίδραση και έδιωξε σε κόρνερ.

28′ Πάτημα του Σαρφό στον Σπόλιαριτς, κίτρινη κάρτα στον Γκανέζο. Δεν επενέβη το VAR (Μάριος Χριστοφόρου) για κάτι περισσότερο.

31′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ ο Απόλλων με τον Κολ. Μετά από τραγικό λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, ο Αργεντινός πλάσαρε σε κενή εστία ευστοχώντας. Ο Εντογκαλά γύρισε στον Μπέλετς, αυτός απομάκρυνε πάνω στον Κρμνέτσικ με την μπάλα να στρώνεται στον Κολ. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ!

33′ Κίτρινη στον Σπόλιαριτς.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Κρμνέτσικ κατέβασε στην περιοχή και με γυριστό σουτ απείλησε, τρομερή επέμβαση του Μπέλετς σε κόρνερ.

36′ ΓΚΟΛ 2-0 Ο Απόλλων διπλασιάζει τα τέρματα του με τον Εκπολό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Εκπολό βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής του ΑΠΟΕΛ και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 2-0. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ!

38′ Κίτρινη κάρτα στον Κρμνέτσικ για διαμαρτυρίες.

39′ Κίτρινη και στον Κβιλιτάια, επίσης για διαμαρτυρίες.

– Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

45+4′ Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά από πλάγια θέση. Ο Μπέλετς έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

45+5′ Κάθετη πάσα του Κβιλιτάια, βγήκε και μπλόκαρε ο Λέουβενμπεργκ προλαβαίνοντας τον Εντονγκαλά.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ζέφτε στη θέση του Καραμανώλη και ο Σατσιάς σε αυτή του Πολυκάρπου. Ο Βραζιλιάνος παίρνει θέση στο αριστερό άκρο της άμυνας, με τον Σούσιτς να μετακινείται στο κέντρο της.

46′ Αλλαγή και για τον Απόλλωνα, αναγκαστική. Ο Πέρετζ αντί του τραυματία Σπόλιαριτς.

46′ Επικίνδυνο γύρισμα του Ζέφτε, πρόλαβε και απομάκρυνε η άμυνα του Απόλλωνα.

47′ ΓΚΟΛ 2-1 Μειώνει ο ΑΠΟΕΛ με τον Μαρκίνιος. Γύρισμα του Εντονγκαλά, η μπάλα έφτασε στον Βραζιλιάνο που ήταν μόνος στο πίσω δοκάρι και με κοντινό πλασέ σκόραρε. Έβδομο γκολ για τον Μαρκίνιος στο πρωτάθλημα. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ!

57′ Κίτρινη κάρτα στον Σατσιά, για φάουλ στον Βαλμπουενά. Είναι η τρίτη του και χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς του ΑΠΟΕΛ με Ανόρθωση ή Εθνικό Άχνας.

58′ Πολύ άστοχο σουτ του Σαρφό.

60′ Κεφαλιά του Κοσταντίνοφ, μπλόκαρε ο Λέουβενμπεργκ.

64′ Δώνης στη θέση του Εντονγκαλά.

65′ Κίτρινη και στον Κολ, για φάουλ στον Μαρκίνιος.

67′ Πολύ δυνατό φάουλ του Μαρκίνιος στον Φιλιώτη. Κίτρινη στον Βραζιλιάνο, είναι η τρίτη και χάνει επίσης ένα από τα δύο επόμενα ματς (Ανόρθωση ή Εθνικό). Κίτρινη και στον Μάρκες για διαμαρτυρίες.

70′ Αμπντουραχίμι αντί του Κολ. Αναγκαστική και αυτή η αλλαγή.

73′ Κίτρινη στον Κοσταντίνοφ.

75′ Φοβερή ατομική ενέργεια του Ζέφτε, πέρασε από τέσσερις αντιπάλους, όμως τα… χάλασε στην τελική πάσα. Ενώ είχε δίπλα τον Κβιλιτάια πάσαρε στον Λέουβενμπεργκ.

– Στο 47% η κατοχή για τον Απόλλωνα, στο 53% για τον ΑΠΟΕΛ.

78′ Γαβριήλ στη θέση του Σαρφό.

81′ Νταρίκουα αντί του Μάρκες, που αποχώπησε επίσης τραυματίας.

83′ Γρήγορη αντεπίθεση του Απόλλωνα, ο Αμπντουραχίμι σούταρε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

84′ Κεφαλιά του Σατσιά, αρκετά άστοχη.

86′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Κοστάκε και Άδωνη αντί των Κρμνέτσικ και Βαλμπουενά.

89′ Εφραίμ στη θέση του Μαρκίνιος.

– Εννέα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

90+2′ Σουτ του Δώνη, λίγο έξω.

90+6′ ΓΚΟΛ 2-2 Ισοφαρίζει ο ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια. Μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά-πάσα του Ντβάλι, ο Γεωργιανός φορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

– Εξετάζει από το VAR το ενδεχόμενο φάουλ του Ντβάλι στον Άδωνη.