Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

Απόλλων-ΑΠΟΕΛ 3-2: «ΘΡΥΛΟΣ» στην Λεμεσό ο Απόλλων και αγκαλιά με το τρόπαιο 16 χρόνια μετά! [ΒΙΝΤΕΟ]

Μετά από ξηρασία 87 ημερών, όπου μετρούσε 8 ισοπαλίες και 1 ήττα, ο Απόλλωνας κατάφερε να επιστρέψει ξανά στα νικηφόρα αποτελέσματα την καλύτερη στιγμή. Κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ με 3-2 στο Τσίρειο, στον «τελικό πρωταθλήματος», αφήνοντας τους γαλαζοκίτρινους στην δεύτερη θέση με 4 βαθμούς λιγότερους.

Μετά τον σημερινό αγώνα, ο Απόλλωνας έφτασε ακόμα πιο κοντά στο πολυπόθητο πρωτάθλημα, το οποίο ψάχνει μετά από 16 χρόνια, όταν και κατέκτησε το τελευταίο του την σεζόν 2005-2006. Για να υλοποιήσει το όνειρο της όμως η ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, θα πρέπει να πετύχει ακόμα μια νίκη τουλάχιστον στους αγώνες που απομένουν με Άρη(εκτός) και ΑΕΚ(εντός).

Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ έχασε την ευκαιρία του να νικήσει απόψε και να ανέβει μόνος στην κορυφή, έχοντας μάλιστα στο -1 τον ΑΠΟΕΛ. Πλέον οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας ελπίζουν σε ήττες του Απόλλωνα στους 2 τελευταίους αγώνες, ενώ παράλληλα η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πρέπει να κερδίσει παράλληλα Ανόρθωση(εντός) και Πάφο(εκτός).

Η βαθμολογία:

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες έκαναν από ένα καλό εικοσάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, χωρίς να βρίσκει το γκολ, σε αντίθεση με τον Απόλλωνας, ο οποίος στην πρώτη του φάση στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Ιωάννη Πίττα. Στο 30 οι γαλάζιοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Χάρη Μαυρία, έπειτα από τραγικό λάθος του Νεόφυτου Μιχαήλ.

Στο δεύτερο μέρος ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να μειώσει με τον Γιάννη Σατσιά στο 61ο λεπτό, έπειτα από ωραία ενέργεια και ασίστ του Κίνγκσλει Σαρφό. Ο Γιάνκα στο 72 έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων ξανά στον Απόλλωνα, για να έρθει ο Τορνίκε Οκριασβίλι στο 75ο λεπτό να μειώσει σε 3-2 με άπιαστο εναέριο ψαλιδάκι!

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

-Μπορείτε να ψηφίσετε στην δημοσκόπηση της σελίδας μας: POLL: Νίκη/Ισοπαλία σήμερα και...πρωταθλητής ο Απόλλωνας ή ο ΑΠΟΕΛ;

8' Ο Θεοδώρου από πλάγια θέση επιχείρησε το σουτ, με τον Ρομπέρζ να βάζει το πόδι, διώχνοντας σε κόρνερ.

9' Σέντρα του Ζοάο Πέδρο, ο Λούκας Σόουζα εντός περιοχής έπιασε την κεφαλιά, την οποία απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.

9' Σε διάστημα ενός λεπτό ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε ακόμα μια τεράστια ευκαιρία, όταν ο Γιοβάνοβιτς έκανε λάθος έξοδο, η μπάλα στρώθηκε στον Νατέλ, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, το οποίο απέκρουσε με το σώμα του ο Ρομπέρζ!

10' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ, αλλά ακυρώνεται για οφσάιντ! Ο Σαρφό έβγαλε την σέντρα, αλλά ο Μαγκλίτσα ήταν σε θέση οφσάιντ και σωστά ακυρώθηκε το γκολ.

15' Κυρίαρχος σε αυτά τα πρώτα λεπτά ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έκλεισε τον Απόλλωνα στην περιοχή του!

16' Ο Λέο Νατέλ ξέφυγε εξαιρετικά από τον Χαμάς, μπήκε στην περιοχή από τα πλάγια, μοίρασε στον Μαγκλίτσα, ο οποίος αμέσως επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει σε σώματα, καταλήγοντας κόρνερ.

21' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1-0! Ο Μαυρίας και Ντιγκινί συνεργάστηκαν ιδανικά, με τον Γάλλο να βγάζει την σέντρα, με τον Πίττα εντός περιοχής να πιάνει την στριφτή κεφαλιά, νικώντας τον Μιχαήλ!

27'
Ο Σπόλιαριτς βρήκε τον κενό χώρο, επιχείρησε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο εκτός.

30' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 2-0! Αδύναμο σουτ του Νταμπό, με τον Μιχαήλ να μην αποκρούει την μπάλα ασταθώς για να μην βγει σε κόρνερ, με τον Μαυρία να  πιάνει το Ριμπάουντ για το 2-0!

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη Β' ημιχρόνου

61' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-1! Πολύ ωραία ενέργεια από τον Σαρφό, ο οποίος μοίρασε στον Σατσιά, με τον νεαρό να επιχειρεί αμέσως το συρτό σουτ. Έπιασε στον «ύπνο» τον Γιοβάνοβιτς, με την μπάλα να καταλήγει στην εστία του Σέρβου κήπερ!

66' Εκτέλεση κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ, με τον Σατσιά να επιχειρεί το σουτ από κοντά, με τον Χάμπο να σταματάει την μπάλα πάνω στην γραμμή.

72' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 3-1! Από τα πλάγια ο Πίττας έβγαλε την Σέντρα στον Γιάνκα, ο οποίος ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Καρώ και με σουτ στην κίνηση έκανε το 3-1!

75' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 3-2! Ο Εντογκαλά έβγαλε την σέντρα, με τον Τορνίκε Οκριασβίλι να πιάνει το εναέριο ψαλιδάκι, μειώνοντας ξανά για τον ΑΠΟΕΛ!

80'
Στην κορυφή της επίθεσης ο Τορνίκε Οκριασβίλι.

86' Κεφαλιά του Οκριασβίλι, ο Βούκασιν Γιοβάνοβιτς διώχνει σε κόρνερ την τελευταία στιγμή.