Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

Βοϊβοντίνα – ΑΠΟΕΛ 1-2: Τρίτωσε το καλό στη Σερβία και πάει Γεωργία

Με δεύτερη νίκη επί της Βοϊβοντίνα και πάλι με 2-1 ο ΑΠΟΕΛ σφράγισε το εισιτήριο της πρόκρισης στον 3ο προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ. Οι γαλαζοκίτρινοι με γκολ των Κίνγκσλεϊ Σαρφό (27’) και Γιώργου Εφραίμ (74’ πέναλτι) επικράτησαν των Σέρβων στο στάδιο Καρατζόρτζε και έκαναν το πρώτο βήμα (από τα τρία που απαιτούνται) για να επιστρέψουν σε ομίλους ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο η Ντίλα Γκόρι Γεωργίας που κέρδισε με 3-1 την Βόρσκλα και έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη 10 Αυγούστου στη Γεωργία και ο επαναληπτικός στις 17 Αυγούστου στη Λευκωσία.

Η Βοϊβοντίνα έβαλε δύσκολα στον ΑΠΟΕΛ, αφού ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με τον Ζούκιτς στο 37΄ και άσκησε πίεση στην κυπριακή ομάδα στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Μπέλετς φώναξε «παρών» όταν χρειάστηκε και έκοψε τη φόρα των Σέρβων που ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με πέντε τελικές, εκ των οποίων οι τέσσερις στον στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γαλαζοκίτρινοι βελτιώθηκαν, κράτησαν τη Βοϊβοντίνα μακριά από την εστία του Μπέλετς και «σκότωσαν» την υπόθεση πρόκριση με το πέναλτι του Εφραίμ στο 74’. Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις μία τελική προσπάθεια σε ολόκληρο το δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο και κάπως έτσι ο ΑΠΟΕΛ τρίτωσε το καλό στη Σερβία. Μετά τον Ερυθρό Αστέρα και την Παρτίζαν, ο ΑΠΟΕΛ πανηγυρίζει πρόκριση επί της Βοϊβοντίνα και μετρά το απόλυτο των τριών προκρίσεων επί σερβικού εδάφους.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Βοϊβοντίνα (Ράντοσλαβ Μπάτακ): Τσάρεβιτς, Γέλισιτς (86′ Βούκσεβιτς), Τραορέ, Τσρνομάρκοβιτς, Λαζάρεβιτς (86′ Μπιέκοβιτς), Μιλοσάβλεβιτς, Ζούκιτς, Νίκολιτς (76′ Ραντούλοβιτς), Τσούμιτς, Μπαράγιε (76′ Ιβάνοβιτς), Βούκιτς (62′ Mαλμπάσιτς).

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (69′ Πέτροβιτς), Ντάλσιο (85′ Βιγιαφάνιες), Φετφατζίδης (69′ Γαβριήλ), Γουίλσον (61′ Εφραίμ), Κβιλιτάια (85′ Τομανέ).

Σκόρερ: Ζούκιτς 37′ / Σαρφό 27′, Εφραίμ 74′ (πεν.)

Κίτρινες: Λαζάρεβιτς, Ζούκιτς / Ντάλσιο, Τσεπάκ, Κρέσπο

Αποβολές: – / –

Διαιτητής: Βιτάλις Σπασονίκοβς (Λετονία)

Α’ βοηθός: Ράιμοντ Τάτρικς (Λετονία)

Β’ βοηθός: Άρτουρς Σακούροβς (Λετονία)