Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com
Δόξα – ΑΠΟΕΛ 0-1: Πέντε στα πέντε και πέμπτο «διπλό» από τα 11 βήματα

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 1-0 τη Δόξα στην Περιστερώνα παίρνοντας το πέμπτο συνεχόμενο τρίποντο, ενώ εκτός έδρας έχει το απόλυτο με πέντε «διπλά». Δράστης για τους γαλαζοκίτρινους ο Μαρκίνιος, ο οποίος κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα στο 33’.

Έτσι έφτασε στους 24 βαθμούς, μείωσε ξανά στους πέντε από την πρωτοπόρο Πάφος FC και στον έναν από τον δεύτερο Άρη. Η καταδίωξη των προπορευόμενων συνεχίζεται και πλέον, η προσοχή του θα στραφεί στο «αιώνιο» ντέρμπι. Την Κυριακή 27 Νοεμβρίου, μετά τη διακοπή λόγω Εθνικών ομάδων, οι γαλαζοκίτρινοι θα αντιμετωπίσουν την Ομόνοια.

Στον αντίποδα, συνεχίζεται ο κατήφορος των πρασίνων, οι οποίοι έχουν έξι στις έξι ήττες στο νεόδμητο γήπεδό τους, ενώ παραμένουν δίχως νίκη από την 3η αγωνιστική. Έτσι εξακολουθούν να βρίσκονται στη 12η θέση με οκτώ βαθμούς.

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, κράτησαν περισσότερο την μπάλα, δημιούργησαν τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς και σε γενικές γραμμές επικράτησαν δίκαια.

Δεν μπόρεσαν όμως να τις αξιοποιήσουν, πέραν της κορυφαίας από τα 11 βήματα με τον Μαρκίνιος, ο οποίος προηγουμένως ανατράπηκε από τον Στυλιανού, και στο τέλος κινδύνεψαν με την ισοφάριση. Κορυφαίες στιγμές για το δεύτερο γκολ ήταν στο 43’ όταν ο Δώνης με εντός περιοχής σουτ είδε τον Αντενόν να βάζει την κόντρα και ακόμη περισσότερο, στο 75’ όταν ο Εφραίμ σούταρε επίσης από κοντά για να κάνει την απόκρουση του αγώνα ο Σισκόφσκι με το ένα χέρι.

Η πιο κραυγαλέα ευκαιρία ωστόσο, ήταν από πλευράς Δόξας. Στο 60’ ο Μπένι πήρε κεφαλιά-πάσα του Σαντίκ και ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι σούταρε και έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δόξα (Ρικάρντο Σέου): Σισκόφσκι, Στυλιανού (90+5 Κάργκο), Αντενόν, Ασαμόα, Κοβάσεβιτς, Σόμπτζικ, Ίλιτς (76′ Ρονταλέγκα), Βαγιέχο, Μπένι, Ιωσηφίδης (46′ Ιωσηφίδης), Σαντίκ.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Χριστοδούλου, Τσεπάκ (46′ Σατσιάς), Ντβάλι, Κρέσπο, Γουίλερ, Δώνης (83′ Μπλουμ), Κοσταντίνοφ, Σαρφό (90’+5 Ηλία), Μαρκίνιος (73′ Εφραίμ), Βιγαφάνιες (73′ Ντάλσιο), Κβιλιτάια.

Σκόρερ: – / Μαρκίνιος 33′ (πεν.)

Κίτρινες: Κοβάσεβιτς / Βιγιαφάνιες (3η), Γουίλερ (3η), Κβλιτάια

Αποβολές: – / –

Στάδιο: «Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης».

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.

Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος.

Β’ Βοηθός: Σωκράτους Κυριάκος.

4ος: Αθανασίου Κυριάκος.

VAR: Κώστα Ροβέρτος.

AVAR: Κουμή Δημήτρης.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραγιώργη Σοφία.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

3′ Ο διαιτητής διέκοψε για λίγα δευτερόλεπτα το παιχνίδι, λέγοντας στον γυμνασίαρχο του αγώνα ότι τον εμποδίζει λέιζερ από την κερκίδα του ΑΠΟΕΛ και ότι αν δεν σταματήσει δεν θα μπορεί να συνεχίσει.

6′ Ο Γουίλερ έφυγε στην αντεπίθεση και σέντραρε συρτά προς τον Κβιλιτάια, η παρέμβαση του Βαγιέχο έσωσε τη Δόξα και έδωσε κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

7′ Δεύτερο κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ, που πιέζει με την παρότρυνση των οπαδών του.

8′ Ο Σαρφό εκτέλεσε κόρνερ, ο Ντβάλι έπιασε την κεφαλιά και ο Στυλιανού έσωσε στη γραμμή.

15′ Η δύναμη κυριαρχεί έως τώρα στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλές φάσεις.

17′ Εντός περιοχής, ο Ασαμόα προσπάθησε να… κρεμάσει τον Χριστοδούλου, αλλά η μπάλα πήγε παράλληλα και κατέληξε άουτ.

20′ Πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους φιλοξενούμενους, με τον Γουίλερ να σεντράρει και τον Βαγιέχο να διώχνει προ του Κβιλιτάια.

23′ Ο Μπένι σέντραρε, ο  Σαντίκ έκανε κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε πίσω και στρώθηκε στον Ίλιτς, ο οποίος με συρτό σουτ έχασε την ευκαιρία για τη Δόξα.

25′ Ο Μαρκίνιος έκανε τη γνωστή του κίνηση, μπαίνοντας στην περιοχή από αριστερά, συνέκλινε προς το πέναλτι και σούταρε με το δεξί, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Σισκόφσκι.

26′ Ο Μαρκίνιος έστρωσε στον Βιγιαφάνιες, αυτός προχώρησε και σούταρε, για να διώξει σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

27′ Εκτέλεσε ο Σαρφό, έδιωξε αμυντικός και ο Βιγιαφάνιες αστόχησε με σουτ εκτός περιοχής.

31′ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ μετά από ανατροπή του Μαρκίνιος από τον Στυλιανού.

32′ Η φάση ελέγθηκε από το VAR και δεν άλλαξε η απόφαση.

33′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε και άνοιξε το σκορ.

36′ Διακοπή για τραυματισμό του Μαρκίνιος.

38′ Συνεχίζεται το ματς, επέστρεψε ο Μαρκίνος.

39′ Σέντρα του Μαρκίνιος από αριστερά, δεν πρόλαβε ο Κβιλιτάια.

43′ Αντεπίθεση με τον Σαρφό να βγάζει μόνο τον Δώνη, αυτός σούταρε και ο Αντένον έβαλε την κόντρα σώζοντας τη Δόξα.

44′ Πρόβλημα με τον Τσεπάκ. Αντιμετωπίζει μυικό πρόβλημα και ετοιμάζεται ο Σατσιάς.

45′ Επιστρέφει ο Τσεπάκ.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

45’+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

315527167 667883298259895 4938433171458404542 N

Ο Σατσιάς θα περάσει στο παιχνίδι αντί του Τσεπάκ, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει, ενώ ετοιμάζεται από πλευράς Δόξας ο Τιντζανί, ο οποίος θα πάρει τη θέση του Ιωσηφίδη.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

47′ Πολύ καλή ενέργεια του Δώνη, ο οποίος από το κέντρο έφτασε στην περιοχή από δεξιά, πάσαρε στον Κβιλιτάια, αυτός σούταρε και μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

55′ Ο ΑΠΟΕΛ έχει τον έλεγχο του ματς έως τώρα στα δέκα λεπτά.

56′ Αναγκαστική αλλαγή και για τη Δόξα. Ο Αμπντουλαχί πήρε τη θέση του Σόμπτζικ, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα στο χέρι.

59′ Σουτ του Κοβάσεβιτς, η μπάλα άουτ.

60′ Ο Μπένι ανενόχλητος χάνει μεγάλη ευκαιρία με πλασέ από το ύψος του πέναλτι, μετά από κεφαλιά-πάσα του Σαντίκ.

61′ Ο Τιντζανί μένει κάτω μετά από δυνατό φάουλ του Μαρκίνιος.

63′ Επαναρχίζει το ματς.

64′ Δυνατό φάουλ με το κεφάλι του Τιντζανί στον Μαρκίνιος.

66′ Κάθε λεπτό και παίκτης κάτω ένθεν και ένθεν. Δεν παίζεται ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο.

70′ Σέντρα του Δώνη, δεν πρόλαβε ο Κβιλιτάια.

75′ Σπουδαία απόκρουση του Σισκόφσκι σε σουτ του Εφραίμ από κοντά και έπειτα από πολύ καλή αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ.

79′ Ο Εφραίμ πάσαρε στον Δώνη, αυτός μπήκε στην περιοχή, ολιγώρησε, μετά προχώρησε και πάσαρε στον Κβιλιτάια, ο οποίος πάλι δεν πρόλαβε να σουτάρει.

82′ Φωνάζουν οι γηπεδούχοι για χέρι του Σαρφό. Στο ριπλέι δεν ξεκαθαρίζει εάν βρίσκει χέρι, αλλά είναι εκτός περιοχής.

88′ Ο Ντβάλι σώζει προ του Σαντίκ με το κεφάλι. Λάθος του βοηθού, έδωσε άουτ και όχι κόρνερ.

89′ Αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Μπλουμ να δίνει στον Εφραίμ, ο οποίος έκανε φάουλ στον Στυλιανού και τέλειωσε η φάση.

90′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

90’+2 Ο Σαρφό σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κόρνερ.

90’+7 Τέλος παιχνιδιού.