Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

Εθνικός Άχνας – ΑΠΟΕΛ 2-1: Ο… Λύκος βγήκε παγανιά! (video) –

Θύμα… πολύ μεγάλης έκπληξης έπεσε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος έχασε με 1-2 από τον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι γαλαζοκίτρινοι με δύο γκολ σ’ ένα εξάλεπτο (50’, 56’) από τον Καμπρέρα στο β’ ημίχρονο, «πάγωσαν» μη ξέροντας από πού τους ήρθαν τα χαστούκια, έπειτα και από αδράνειες στην άμυνα. Κατάφεραν σύντομα (60’), να μειώσουν με τον Τομανέ και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά η προσπάθειά τους όταν ξύπνησαν και άρχισαν να επιβάλλονται, δεν ήταν αρκετή για να σώσουν… την παρτίδα, τη στιγμή που είχαν στη διάθεσή τους 43′ λεπτά (30′ συν 13′ καθυστερήσεις). Τουναντίον, κινδύνεψαν κιόλας να δεχθούν και τρίτο γκολ.

Οι γαλαζοκίτρινοι έμειναν στους 42 βαθμούς στην κορυφή της βαθμολογίας και δικαίωμα σε Ανόρθωση (37), Άρη, Ομόνοια και Πάφος FC (35) να τον πλησιάσουν. Επίσης, η ΑΕΚ που νίκησε τη Νέα Σαλαμίνα μείωσε στους έξι βαθμούς και είναι στην 3η θέση. Όσο για τους μπλε, ανέβηκαν στους 17 πόντους και ατενίζουν το μέλλον με αισιοδοξία.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος, ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος από τον Εθνικό, ενώ έχασε τέσσερις ευκαιρίες για να σκοράρει με κεφαλιές των Κοσταντίνοφ (12’ απόκρουση Μπογκατίνοφ), Τομανέ (13’, 40’) και Ντβάλι (40’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν όλο το… ζουμί. Οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο φορές σε κοντινό χρονικό διάστημα, πρώτα με κεφαλιά του Καμπρέρα (έπειτα από σέντρα του Ιωάννου) στο 50’ και ύστερα με ψηλοκρεμαστό σουτ του ιδίου στο 56’, μετά από αδράνεια των Πέτροβιτς και Μπέλετς. Στο 60’ ο Τομανέ μείωσε με κεφαλιά έπειτα από τη σέντρα του Κοσταντίνοφ. Για τα επόμενα 43′ ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε νευρικός στη συνέχεια και δεν κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση που θα του έφερνε την ισοφάριση και θα έπαιρνε έστω έναν πόντο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Εθνικός Άχνας (Μαρίνος Σατσιάς): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ριστέφσκι (66 Ντε Ιριόνδο), Σπιρόφσκι, Λίπσκι, Πεχλιβάνης (68′ Αρτυματάς), Λομοτέι, Μπάικερ, Ιωάννου (84′ Αγγελόπουλος), Ντράζιτς (66′ Χριστοφή), Καμπρέρα (78′ Μπέκερ).

ΑΠΟΕΛ (Ζοσέ Ντομίγκες): Μπέλετς, Πέτροβιτς, Σεμπάκ, Ντβάλι, Πέτροβιτς (61′ Σούσιτς), Βιτάλ, Εντονγκαλά, Σαρφό (46′ Εφραίμ), Κονσταντίνοφ, Δώνης (61′ Γουίλσον), Βιγιαφάνιες (77′ Σατσιάς), Τομανέ.

Σκόρερ: 50′, 56′ Καμπρέρα / 60′ Τομανέ.

Κίτρινες: 47′ Λομοτέι (3η), 52′ Ντράζιτς (3η), 76′ Ντε Ιριόνδο, 81′ Μπογκατίνοφ, 83′ Περατικός, 83′ Αρτυματάς, 83′ Σατσιάς (προπονητής), 90′ + 12 Μπάικερ / 45′ + 3 Πέτροβιτς, 83′ Τομανέ, 83′ Κονσταντίνοφ, 90′ + 10 Σατσιάς, 90′ + 13 Εντονγκαλά.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

90′ + 14 ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!

89′ Σουτ του Εφραίμ, πάνω από την εστία του Μπογκατίνοφ η μπάλα.

87′ Πολύ άστοχο σουτ από Γουίλσον.

80′ Μεγάλη ευκαιρία για Εθνικό. Ο Καμπρέρα έδωσε έτοιμο γκολ στον Σπιρόφσκι, αλλά ο Σκοπιανός αστόχησε.

78′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με παραλίγο αυτογκόλ από τον Λομοτέι, έπειτα από προσπάθεια του Σατσιά. Η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

68′ Σουτ του Τσεμπάκ απο το ύψος της περιοχής, άστοχο.

60′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ! Ο Τομανέ μείωσε με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κονσταντίνοφ

56′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ! Μετά από μακρινή μπαλιά του Μπάικερ, ο Καμπρέρα ξέφυγε από τον Πέτροβιτς και με πλασέ πάνω από τον Μπέλετς που βγήκε, σε κενή εστία, έκανε το 2-0.

50′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ! Ο Καμπρέρα με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Ιωάννου, άνοιξε το σκορ.

46′ ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ!

45′ + 4 ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ!

40′ Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ! Κεφαλιά από τον Ντβάλι έπειτα γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Γεωργιανός είχε… αντίπαλο και το δοκάρι.

13′ Ο Τομανέ μετά από σέντρα του Βιγιαφάνιες, έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

11′ Μεγάλη απόκρουση του Μπογκατίνοφ σε εξ επαφής κεφαλιά του Κονσταντίνοφ μετά από γέμισμα του Σεμπάκ.