Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

Εθνικός-ΑΠΟΕΛ 2-1: «Φωτιά» στο Δασάκι!

Άργησε εννιά αγωνιστικές και περίπου 2,5 μήνες να χαρεί νίκη, αλλά την έκανε απόψε εκκωφαντικά! Ο Εθνικός έβαλε «φωτιά» στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-1 του πρωτοπόρου ΑΠΟΕΛ στο Δασάκι. Περισσότερα σε λίγο…

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Λομοτέι, Ριστέφσκι (68′ Αρτυματάς), Μπίκερ (68′ Πεχλιβάνης), Σπιρόφσκι, Λίπσκι, Ντράζιτς (68′ Χριστοφή), Πεχλιβάνης (68′ Μπέκερ), Ιωάννου (84′ Αγγελόπουλος), Καμπρέρα.

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεπάκ, Πέτροβιτς (62′ Σούσιτς), Ντβάλι, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (46′ Εφραίμ), Βιγιαφάνιες (77′ Σατσιάς), Δώνης (62′ Γουίλσον), Εντονγκαλά, Τομανέ.

Σκόρερ: Καμπρέρα 50′, 56′ / Κοσταντίνοφ 60′

Κίτρινες: Αρτυματάς / Πέτροβιτς, Τομανέ, Σατσιάς, Εντονγκαλά.

Αποβολές: Λομοτέι (3η) / –

Στάδιο: Εθνικού Άχνας.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος.

4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης.

VAR: Ομπρένοβιτς Ράντε (Σλοβενία).

AVAR: Σωτηρίου Μιχάλης.

Παρατηρητής: Αναστασίου Ιωάννης.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

5′ Χωρίς φάσεις στο παιχνίδι έως τώρα.

9′ Μακρινή μπαλιά του Πέτροβιτς, ο Μπογκατίνοφ βρήκε και πρόλαβε τον Τομανέ, βρήκε με γροθιά την μπάλα και στη συνέχεια απομάκρυνε ο Ριστέφσκι.

12′ Μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Κοσταντίνοφ, απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ.

13′ Σέντρα του Βιγιαφάνιες από δεξιά, κεφαλιά του Τομανέ, η μπάλα πάνω από την εστία.

17′ Ο Εντονγκαλά σέντραρε από αριστερά, δεν ήταν καλή η κεφαλιά του Κοσταντίνοφ.

22′ Ο Ντράζιτς εντός περιοχής, έκανε αδύναμο σουτ, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Μπέλετς και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία.

40′ Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με κεφαλιές των Ντβάλι και Τομανέ, την πρώτη απέκρουσε ο Μπογκτατίνοφ και η δεύτερη πέρασε άουτ.

45′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Image0

• ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Καμπρέρα αξιοποιεί τη σέντρα του Ιωάννου και ανοίγει το σκορ με κοντινή κεφαλιά.

56′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Καμπρέρα πήρε μακρινή μπαλιά, ξέφυγε από τον Πέτροβιτς και με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Μπέλετς για δεύτερη φορά.

60′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Τομανέ μειώνει με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κοσταντίνοφ.

70′ Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ για ανατροπή του Εφραίμ από τον Λοματέι, παίζεται λέει ο Θεουλή. Η φάση ελέγχεται.

71′ Δεν υπάρχει πέναλτι αποφασίζει το VAR. Σωστά.

78′ Σέντρα του Σατσιά, η μπάκα κόντραρε στον Λοματέι και χτύπησε στο δοκάρι.

79′ Τεράστια ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Σπιρόφσκι να αστοχεί. Ο Χριστοφή έφυγε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Καμπρέρα, αυτός έδωσε γκολ στο πιάτο στον Σκοπιανό, ο οποίος όμως κατάφερε και έχασε την ευκαιρία.

82′ Ένταση στον αγωνιστικό χώρο ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές.

87′ Ο Μπογκατίνοφ έδιωξε σε κόρνερ μετά από σουτ του Εντονγκαλά.

87′ Μετά από το κόρνερ, ο Γουίλσον σούταρε και έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία.

90′ Δεκατρία λεπτά καθυστέρηση.

90’+12 Δοκάρι με κοντινό σουτ του Εφραίμ και στη συνέχεια ο Ντβάλι έκανε αδύναμο σουτ στα χέρια του Μπογκατίνοφ. Οφσάιντ τελικά.