Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com
ΕΝΠ – ΑΠΟΕΛ 0-1: Οι νέοι ήταν ωραίοι! (vid)

Με αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές (Τσουτσούκη, Γεωργίου, Κατσαντώνη, Κούτσακο) στην ενδεκάδα του ο ΑΠΟΕΛ πέρασε με διπλό από το «Τάσος Μάρκου», επί της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με σκορ 0-1 (Κατσαντώνης 41’).

Βρόντης και Δημητρίου πήραν επίσης χρόνο συμμετοχής από τον Σάββα Πουρσαϊτίδη (αμφότεροι πέρασαν στο ματς στο 85ο λεπτό). Πολύ θετική κρίνεται η παρουσία των «μικρών» των γαλαζοκιτρίνων, που οδήγησαν τον ΑΠΟΕΛ στην τρίτη νίκη του στα τέσσερα τελευταία ματς, ανεβαίνοντας στους 57 βαθμούς.

Με πολλές αλλαγές και νεαρούς ποδοσφαιριστές παρατάχθηκε και η ήδη υποβιβασμένη ΕΝΠ, με τους νεαρούς των βυσσινί να έχουν επίσης θετική παρουσία. Γνώρισαν ωστόσο την τρίτη τους ήττα στα τέσσερα τελευταία ματς και την 21η συνολικά στο πρωτάθλημα, μένοντας στους 34 βαθμούς.

Το ματς

Χωρίς πολλές ευκαιρίες και σε πολύ χαμηλό ρυθμό κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να απειλήσουν, πέραν ελάχιστων περιπτώσεων. Στο 41’ οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ συνδυάστηκαν ωραία και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Ντε Βινσέντι βρήκε τον Κλωναρίδη, που έδωσε ασίστ πάρε – βάλε στον Κατσαντώνη. Ο νεαρός από κοντά και σε κενή εστία είχε εύκολο έργο και δεν αστόχησε.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση προσπάθησε να ανεβάσει ταχύτητα και να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Ουζόχο. Είχε διάθεση να επιτεθεί, ωστόσο αδυνατούσε να βρει τους διαδρόμους. Το 1-0 υπέρ των γαλαζοκιτρίνων που διαμορφώθηκε λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, έμεινε μέχρι το τέλος.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΕΝΠ (Σωτήτης Αντωνίου):  Πέτρου, Στυλιανίδης, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα (76′ Μουλαζίμης), Μαυρουδής (76′ Φλουρής), Μπελόνε (85′ Λουσέρο), Κοσμάς, Κολοκούδιας (80′ Γαβριήλ), Ντένινγκ, Θεοδώρου, Μαρκόσκι.

ΑΠΟΕΛ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Σάντος, Μερκής, Τσουτσούκη (85′ Βρόντης), Σαμπάλα, Ανουάρ (75′ Λουντέμο), Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Κλωναρίδης, Κατσαντώνης (85′ Δημητρίου), Κούτσακος (75′ Γουίλερ).

Σκόρερ: – / Κατσαντώνης 41′

Κίτρινη: Κοσμά / Κλωναρίδης, Κούτσακος, Ανουάρ, Σάντος.

AVAR: Χριστοφή Τιμόθεος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9′ Ωραία ατομική ενέργεια του Γεωργίου, που πάσαρε στον αφύλακτο Ανουάρ, το σουτ του οποίου όμως ήταν χωρίς δύναμη. Μάζεψε εύκολα ο Πέτρου.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Κλωναρίδη για φάουλ στον Ντένινγκ.

26′ Κίτρινη κάρτα και στον Κούτσακο.

41′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ ο ΑΠΟΕΛ με τον Κατσαντώνη να πλασάρει σε κενή εστία από πολύ κοντά, μετά από γύρισμα – έτοιμο γκολ του Κλωναρίδη.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

55′ Κίτρινη κάρτα και στον Ανουάρ, τρίτη για παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

66′ Κίτρινη στον Κοσμά για φάουλ στον Ανουάρ.

69′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Θεοδώρου, μπλοκάρει ο Ουζόχο.

75′ Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Γουίλερ και Λουντέμο αντί του Κούτσακου και του Ανουάρ αντίστοιχα.

76′ Διπλή αλλαγή και για την Ένωση, Μουλαζίμης στη θέση του τραυματία Μπαρμπόσα και Φλουρής στη θέση του Μαυρουδή.

80′ Γαβριήλ εντός, Κολοκούδιας εκτός.

85′ Ο Βρόντης στη θέση του Τσουτσούκη και Δημητρίου στη θέση του Κατσαντώνη.

85′ Ο Λουσέρο αντικατέστησε τον Μπελόνε.

90+2′ Κίτρινη στον Σάντος.