Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

Καρέ τίτλων από τον ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ πανηγυρίζει από την Κυριακή (31/3) το μεσημέρι την κατάκτηση του τέταρτου πρωταθλήματος στην ιστορία του μετά τους τίτλους του 2019, 2020 και 2023.

Οι γαλαζοκίτρινοι δέχθηκαν την πιο γλυκιά τους ήττα (που ήταν και η πρώτη φετινή), στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του παγκυπρίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης ΟΠΑΠ Κύπρου, από τον Ναυτικό Όμιλο Λεμεσού με 10-9 και ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΑΠΟΕΛ ωστόσο είχε νικήσει στον πρώτο γύρο με 9-7 και κατέκτησε τον τίτλο στο γκολ άβερεϊτζ, με ένα γκολ διαφορά στα μεταξύ των δύο ομάδων παιγνίδια! Στους άλλους δύο αγώνες, ο Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας νίκησε τον Ναυτικό Όμιλο Μέσα Γειτονιάς με 15–3 και ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου επεκράτησε του Ναυτικού Ομίλου Πάφου με 14-7.

N.O. ΛΕΜΕΣΟΥ – ΑΠΟΕΛ 10-9 (5-2, 2-2, 1-3, 2-2)

«Έσπασαν» καρδιές στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού (ευτυχώς όμως όχι κυριολεκτικά) στον αγώνα τίτλου ανάμεσα στον Ναυτικό Όμιλο Λεμεσού και τον ΑΠΟΕΛ! Η Λεμεσός προηγήθηκε στο πρώτο εφτάλεπτο 5-2 και κρατούσε στα χέρια της τον τίτλο της πρωταθλήτριας, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού το δεύτερο εφτάλεπτο τέλειωσε ισόπαλο 2-2 και το ημίχρονο 7-4.

Στο τρίτο εφτάλεπτο ωστόσο η ομάδα του Ανδρέα Κυθρεώτη ανέβασε ταχύτητα και προηγήθηκε με 3-1, φέρνοντας το παιγνίδι στο ένα γκολ διαφορά υπέρ της Λεμεσού (8-7). Στο τελευταίο εφτάλεπτο έγινε φοβερή μάχη, το οποίο τέλειωσε ισόπαλο 2-2 και με τελικό αποτέλεσμα 10-9 για τη Λεμεσό και τους παίκτες του ΑΠΟΕΛ να πανηγυρίζουν έναν ακόμα τίτλο πρωταθλήματος.

Ν.Ο. ΛΕΜΕΣΟΥ (Αντωνίου Κώστας): Κονναρής Κ., Κόκκινος Α., Ιωαννίδης Ι. (2), Ιωαννίδης Ι. Στ. (3), Ιωάννου Φ. (2), Γεωργίου Ν., Μονιούδης Α. (2), Κωνσταντίνου Χ., Σουρουλλάς Μ., Lashch O., Trusico A., Παναγιώτου Ν. (1), Χαρτζιώτης Ρ., Αριστείδου Α., Κυριακίδης Ι.

ΑΠΟΕΛ (Κυθρεώτης Ανδρέας): Βασιλείου Α., Αλκιβιάδης Στ. (2), Παπαφιλίππου Ν., Ανδρέου Δ., Θεοδοσίου Ι. (2), Ρόμπου Ντ., Νικολαίδης Αν., Κλεοβούλου Γ. (2), Μπουρνάζος Κ. (1), Νικολάου Σ. (1), Οικονομίδης Στ. (1), Βασιλείου Κ., Λεμέσιος Ι., Παπακυριακού Α., Τράντας Ι.

U18: 7-17, U14: 13-6

Ν.Ο. ΜΕΣΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ – Ν.Ο. ΛΑΡΝΑΚΑΣ 3-15

Τυπικής διαδικασίας οι άλλοι δύο αγώνες, με τον Ναυτικό Όμιλο Λάρνακας να παίρνει τη νίκη με 15-3 από τον Ναυτικό Όμιλο Μέσα Γειτονιάς και μαζί την 3η θέση στην τελική κατάταξη.

Ν.Ο. ΜΕΣΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ (Κορράδου Παύλος): Kogun A., Παρασκευά Χρ., Κλεάνθους Στ. (1), Παρασκευά Θ., Καγιάτος Π. (1), Καλλής Κ., Κυριάκου Χρ., Τοφάς Α., Γεωργίου Μ., Βόγκας Χρ., Παναγιώτου Ν., Χρυσάνθου Ν., Γεωργίου Α., Γεωργιάδης Μ. (1).

Ν.Ο. ΛΑΡΝΑΚΑΣ (Ιωάννου Ιωάννης): Κουζάλης Μ., Μοναστητιώτης Δ. (2), Κυριάκου Π. (4), Ανατολίτης Α. (1), Κουσιάπας Π. (2), Ζαχαριάδης Α., Ιακώβου Ι. (1), Μπάτ Φέσια Ντ., Αναστασίου Ν., Ζαχαριάδης Μ. (3), Μεσημέρης Α., Προδρόμου Γ., Λουκά Γ., Χατζηγεωργίου Σ. (2)

U18: 4-14, U14: 18-3

Ν.Ο. ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ – Ν.Ο. ΠΑΦΟΥ 14-7

Με νίκη ολοκλήρωσε τους αγώνες του και ο Ναυτικός Όμιλος Αμμοχώστου που επικράτησε με 14-7 τον Ναυτικό Όμιλο Πάφου, που ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα χωρίς νίκη και βαθμό.

Ν.Ο. ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ (Σάκκος Αργύριος): Κλεάνθους Δ., Αλεξανδράκης Θ., Παπανικολάου Ν. (4), Σαβεριάδης Κ. (1), Κουτσαβάκης Ν. (2), Ευριπίδου Ε., Τσαπαρίλλας Α., Ελευθερίου Β. (1), Αγγελίδης Γ., Χρυσοστόμου Α., Πατσαλίδης Γ., Μπελεβίτσκι Μ., Παπακλεοβούλου Μ., Αναστασίου Γ.

Ν.Ο. ΠΑΦΟΥ (Zubacheva Ekaterina): Δημητρίου Π., Πάλιος Π., Δημητρίου Κ. (1), Καρυπίδης Ντ. (1), Νεοφύτου Α. (1), Κοτάνωβ Μ., Sokolov O., Σαρίδης Π. (2)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

(ΤΕΛΙΚΗ)

1. ΑΠΟΕΛ 12 11-0-1 33

2. N.O. ΛΕΜΕΣΟΥ 12 11-0-1 33

3. N.O. ΛΑΡΝΑΚΑΣ 12 8-0-4 24

4. N.O. ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 12 6-0-6 18

5. N.O. ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ 11 3-0-8 9

6. N.O. ΜΕΣΑ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ 12 2-0-10 6

7. N.O. ΠΑΦΟΥ 11 0-0-11 0

Πηγή >>

Τελευταία Νέα

2024-04-02T14:43:29+02:00
Go to Top