Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com
Καρμιώτισσα-ΑΠΟΕΛ: Άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά!

TOY ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Ιστορική νίκη της Καρμιώτισσας εις βάρος του ΑΠΟΕΛ στο εξ αναβολής ματς της 14ης αγωνιστικής. Οι νεοφώτιστοι άδραξαν την ευκαιρία απέναντι στη γεμάτη προβλήματα (κυρίως λόγω Covid-19) ομάδα της Λευκωσίας και επικράτησαν με 1-0, επιστρέφοντας στα τρίποντα έπειτα από πέντε ματς με μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Έτσι ανέβηκαν στους 14 βαθμούς, παραμένοντας όμως στη 12η θέση.

Από την πλευρά τους, οι γαλαζοκίτρινοι με ενδεκάδα ανάγκης απέδειξαν ότι δεν μπορούσαν να είχαν πολλές απαιτήσεις και η ήττα με το στενό σκορ μοιάζει τιμητική βάσει των δεδομένων που επικρατούσαν. Οι Αποστολάκης, Κοκκινόφτας, Ντίας και Κούτσακος δεν θα αγωνίζονταν υπό άλλες συνθήκες ενδεκαδάτοι, βάσει των επιλογών σε προηγούμενα ματς. Με αυτή τη λογική, το ίδιο και ο Εφραίμ, ο οποίος πήρε θέση βασικού για πρώτη φορά από την πρεμιέρα απέναντι στην ίδια αντίπαλο στις 21 Αυγούστου, ενώ ο Λουντεμό αγωνίστηκε στην επιθετική γραμμή!

Ήταν το κλίμα στραβό γι’ αυτούς λοιπόν, το έφαγε κι ο γάιδαρος! Ώσπου να συνηθίσει τις συνθήκες αγώνα η ενδεκάδα ειδικών συνθηκών του ΑΠΟΕΛ, δέχτηκε ψυχρολουσία. Η Καρμιώτισσα προηγήθηκε με σουτ του Μπαργκαν μόλις στο 2’ και πήρε τα πάνω της (ήταν το πρώτο γκολ του σε αγώνα πρωταθλήματος με τη φανέλα της, πέτυχε και δύο στο κύπελλο εις βάρος του ΘΟΪ). Θα μπορούσε μάλιστα έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να αυξήσει το δείκτη του σκορ, κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας ως κορυφαίες στιγμές το σουτ του σκόρερ στο 20’ (απόκρουση Σίλβα), την κοντινή κεφαλιά του Ισμαήλ Σάσι στο 21’ (άουτ) και το δοκάρι του Μόμο Σάσι στο 45’+3.

Οι γαλαζοκίτρινοι εμφάνισαν σημεία ζωής μετά το 25’, μη φανταστείτε όμως κάτι σπουδαίο. Είχαν δύο αξιοπρεπή εκτός περιοχής σουτ (Λουντεμό 26’, Εφραίμ 30’) και ένα τυχαίο δοκάρι σε ψηλοκρεμαστή σέντρα στα τυφλά του Ντίας στο 44’.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, που σημειώθηκαν πολλές διακοπές για φάουλ, τραυματισμούς και αλλαγές. Η Καρμιώτισσα υποχωρούσε όσο κυλούσε ο χρόνος και ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να γίνει ιδιαίτερα δημιουργικός. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν πιο κοντά στο γκολ παρά οι φιλοξενούμενοι, ειδικά με τον Μπαργκάν στο 82’, ο οποίος έχασε κραυγαλέα ευκαιρία από κοντά με σουτ να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Καρμιώτισσα (Χρύσης Μιχαήλ): Κυριακίδης (41′ Τούμπας), Ευσταθίου, Μπαράνοφ, Μαλεκκίδης, Χρίστου, Ρέινολντς, Νεοφύτου, Μ. Σάσι (59′ Χριστόφη), Μπαργκάν (90′ Καπαρτής), Ι. Σάσι, Ρόμο.

ΑΠΟΕΛ (Μικ Μακάρθι): Σίλβα, Αποστολάκης (74′ Ζεράλδες), Κοκκινόφτας (74′ Κατσαντώνης), Μερκής, Σιέλης, Ενσούε (61′ Σάντος), Ντίας (65′ Γαβριήλ), Λουντεμό, Ανουάρ, Εφραίμ, Κούτσακος.

Σκόρερ: Μπαργκάν 2′

Κίτρινες: Χρίστου, Μπαράνοφ, Ρέινολντς, Ευσταθίου.

AVAR: Χρίστος Ε. Χρίστου.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Μιχάλης Ιωάννου.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

2′ ΓΚΟΛ 1-0 Ο Μπαργκάν άνοιξε το σκορ για τη γηπεδούχο με σουτ, μετά από κεφαλιά-πάσα του Ρομό, τον οποίον σημάδεψε με μακρινή μπαλιά ο Ρέινολντς.

4′ Ο Ρομό μπήκε στην περιοχή, αλλά ανοίχτηκε προς τα άκρα, τον έκλεισε ο Σίλβα και έκανε παράλληλη σέντρα, δίχως να βρεθεί συμπαίκτης του να στείλει την μπάλα στο άδειο τέρμα.

12′ Νέα παράλληλη σέντρα του Μ. Σάσι από δεξιά, έδιωξε ο Μερκής προτού η μπάλα φτάσει σε επιθετικό των γηπεδούχων.

13′ Ο Ρέινολντς τη γλιτώνει με παρατηρήσεις από τον Λούκα Σωτηρίου για φάουλ στον Λουντεμό από πίσω.

15′ Στο έδαφος εντός περιοχής ο Ρομό μετά από ανατροπή από τον Σιέλη, εξετάζεται το VAR και ο Σωτηρίου αποφασίζει ότι δεν υπάρχει πέναλτι. Όπως φάνηκε ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ έπαιξε μπάλα.

20′ Πολύ καλό σουτ του Μπαργκάν, εξίσουν καλή απόκρουση του Σίλβα σε κόρνερ.

20λεπτο στο «Στέλιος Κυριακίδης» και  η Καρμιώτισσα είναι πολύ καλύτερη, σε σχέση με τον ΑΠΟΕΛ που είναι εμφανώς επηρεασμένος από τις απουσίες και τα σημάδια που άφησε στις τάξεις του το μαζικό χτύπημα του κορωνοϊού.

21′ Σέντρα του Μαλεκκίδη, κεφαλιά του Σάσι, άγαλμα ο Σίλβα, η μπάλα άουτ.

26′ Πρώτη τελική του ΑΠΟΕΛ. Ο Λουντεμό πήρε την μπάλα εκτός περιοχής και σούταρε, η μπάλα δίπλα από δεξί δοκάρι του Κυριακίδη.

30′ Δεύτερη τελική για τους φιλοξενούμενους. Ο Εφραίμ επιχείρησε να πλασάρει εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.

37′ Διακοπή για τραυματισμό του Κυριακίδη, προετοιμάζεται ο Τούμπας για αντικατάσταση τερματοφύλακα.

41′ Ο Τούμπας στη θέση του Κυριακίδη και το παιχνίδι επαναρχίζει.

43′ Μακρινό, άστοχο του Μπαργκάν.

44′ Ψηλοκρεμαστό σουτ στα τυφλά του Ντίας, η μπάλα στο δοκάρι.

Έξι λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

45’+3 Τρομερό σουτ του Μόμο Σάσι, η μπάλα χτύπησε στα χέρια του Σίλβα και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

50′ Δίχως κάτι σπουδαίο το πρώτο πεντάλεπτο.

60′ Πολλές διακοπές δεν επιτρέπουν στις ομάδες να πιάσουν ρυθμό.

74′ Σουτ στην κίνηση του Κούτσακου, η μπάλα άουτ.

76′ Σέντρα του Σιέλη, άστοχη κεφαλιά του Κατσαντώνη.

80′ Ο Ρομό είδε εκτός θέσης τον Σίλβα και προσπάθησε να τον κρεμάσει από μακριά, αλλά αποτυχημένα.

82′ Χαμένη ευκαιρία με κοντινό σουτ του Μπαργκάν, μετά από πάσα του Ρέινολντς.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.