Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

Ομόνοια: Έχει… προηγούμενα με τον ΑΠΟΕΛ ο Ρεκντάλ

Ο Νορβηγός Χετίλ Ρεκντάλ είναι ο αντικαταστάτης του Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο της Ομόνοιας. Ο αθλητικός διευθυντής των πρασίνων, Γέσπερ Γιάνσον επέλεξε τον σκανδιναβό τεχνικό, ο οποίος πέρασε τα περισσότερα χρόνια της προπονητικής του καριέρας σε Βαλερένγκα και Άαλεσουντ. Με την τελευταία κατέκτησε δύο κύπελλα και υπό τις οδηγίες του ο σύλλογος είχε τις καλύτερες σεζόν της ιστορίας του.

Μάλιστα, το νέο αφεντικό του πράσινου πάγκου είχε τεθεί αντιμέτωπος με τον ΑΠΟΕΛ τη σεζόν 2012-13. Για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, οι γαλαζοκίτρινοι είχαν προκριθεί με δύο νίκες (2-1 και 1-0) επί της ομάδας του Ρεκντάλ.

Στο πρώτο ματς ο ΑΠΟΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Άαλεσουντ στο 16ο λεπτό μέσα στο ΓΣΠ, ωστόσο, γύρισε την εις βάρος του κατάσταση και έφτασε στη νίκη με σκορ 2-1. Πρώτα με τον Μάριο Σέρτζιο στο 34’, ισοφάρισε το γκολ των Δανών με τον Στιούαρτ και στο δεύτερο ημίχρονο με το πρώτο γκολ του Στάθη Αλωνεύτη (80’) στην Ευρώπη με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα πήρε τη νίκη. Στη Δανία ο ΑΠΟΕΛ πήρε δεύτερη νίκη με τέρμα του Άλντο Αδόρνο στο (36’).