Για να επικοινωνήσετε μαζι μας!! 99651597|apoelphoto@gmail.com

Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ: ΓΑΛΑΖΟΚΙΤΡΙΝΗ Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ και ελπίζει για Ευρώπη! (βίντεο)

Με γκολ του Σαμπάλα στο 80ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να νικήσει την Ομόνοια για πρώτη φορά φέτος και να προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Coca-cola.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν αρκετά δυνατά στον αγώνα, ειδικά στο πρώτο τριαντάλεπτο, πιέζοντας ασφυχτικά την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ η οποία παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στην βασική της εντεκάδα.

Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια ανέβηκε, με τον ΑΠΟΕΛ όμως να πιέζει και να καταφέρνει να σκοράρει τελικά στο 80ο λεπτό με τον Ζαμπάλα παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Αυτή η πρόκριση θεωρείται ζωτικής σημασίας για τους γαλαζοκίτρινους, καθώς με πιθανή κατάκτηση του κυπέλλου εξασφαλίζουν την πρόκριση τους στην Ευρώπη. Από την άλλη η Ομόνοια, η οποία είχε θέσει από την αρχή της σεζόν στόχο την κατάκτηση και των δύο εγχώριων τίτλων, στρέφει την προσοχή της στο πρωτάθλημα.

Το post game:

Νωρίτερα στον αγώνα:

Έναρξη αγώνα

5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στο ντέρμπι.

***Με οποιαδήποτε νίκη ή με ισοπαλία 0-0 προκρίνεται η Ομόνοια. Από την άλλη ο ΑΠΟΕΛ για να προκριθεί χρειάζεται νίκη με διαφορά 2 γκολ ή ισοπαλία με μεγαλύτερο σκορ από το 1-1.

11' Πέσιμο του Γκάρνερ εντός περιοχής, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βισέντι, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει όπως συνεχιστεί το παιχνίδι.

13' Γύρισμα του Κλωναρίδη προς τον Ζαχίντ, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Φαμπιάνο.

15' Ο Ενσούε γυρίζει στον Ζαχίντ, οποίος έπιασε το δυνατό σουτ , με τον Φαμπιάνο να κάνει εκ νέου σπουδαία απόκρουση.
***Φωνές για χέρι από τον ΑΠΟΕΛ, αντίθετη η άποψη του διαιτητή και του VAR.

21' Αναγκαστική αλλαγή για του ΑΠΟΕΛ, έξω ο Ανουάρ, μέσα ο Λουντέμο.

23' Συρτή εκτέλεση φάουλ από τον Κίκο, με τον Γκόμες να χτυπάει την μπάλα με τακουνάκι, η οποία όμως πέρασε έξω.

26' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Ζαχίντ εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Ενσούε να πιάνει την κεφαλιά, τον Τζιωνή να διώχνει στην Γραμμή. Ο Ζαμπάλα πήρε το ριμπάουντ, επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Φαμπιάνο και πάλι ήταν σε ετοιμότητα.

33' 30-70% υπέρ του ΑΠΟΕΛ η κατοχή της μπάλας.

34' Εκτέλεση κόρνερ, με τον Γκάρνερ να πιάνει την κεφαλιά και τον Τζιωνή να διώχνει και πάλι πάνω στην γραμμή.

37' Νέα εκτέλεση κόρνερ από τον Ντε Βισέντι με τον Λουντέμο να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα πολύ ψηλά.

41' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια! Σέντρα του Κίκο, κατέβασμα του Ντούρις, με τον Τζιωνή να μην μπορεί να νικήσει τον Ουζόχο. Στην συνέχεια δόθηκε οφσάιντ από τον διαιτητή.

43' Σέντρα του Κλωναρίδη, με τον Ενσούε να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

Τέλος ημιχρόνου - παραμένει το 0-0.

158275768-3763829037069041-5126817782325283153-n

Έναρξη β'ημιχρόνου

53' Φάση διαρκείας, για την Ομόνοια με τον Γκόμες να πιάνει το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

68' Αρκετά πεσμένος ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο μέρος...

75' Δοκάρι για την Ομόνοια με τον Τζιωνή!

76' Τεράστια φάση για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Εντογκαλά έφυγε από τα πλάγια, έβγαλε την σέντρα όπου καραδοκούσε ο Γκάρνερ, με τον Λάνγκ να διώχνει υποδειγματικά σε κόρνερ.

80' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1! Σέντρα του Ζαχίντ, η μπάλα στρώνεται στον Ζαμπάλα ο οποίος με δυνατό σουτ από τα πλάγια νίκησε τον Φαμπιάνο!

Οι εντεκάδες τω δύο ομάδων:

Ομόνοια(Χένινγκ Μπεργκ):Φαμπιάνο, Κίκο, Λανγκ, Λούφτνερ, Μαυρίας, Παναγιώτου, Βίτορ, Παπουλής, Τζιωνής, Μποτεάκ, Ντούρις

*Σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα κόντρα στην Ανόρθωση, μόνο οι Φαμπιάνο και Λούφτνερ διατήρησαν τις θέσεις τους στο αρχικό σχήμα.

ΑΠΟΕΛ(Σάββας Πουρσαϊτίδης):Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Ανουάρ, Ζαχίντ, Ντε Βινσέντι, Κλωναρίδης, Ντονγκαλά, Γκάρνερ

Στον πάγκο οι Σίλβα, Γουίλερ, Σιέλης, Ζόρζε, Σατσιάς, Λουντέμο, Νούχιου, Κατσαντώνης, Σαχάρ

*6 οι αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα στην Πάφο. Ουζόχο, Σάντος, Ανουάρ, Ντε Βινσέντι και Κλωναρίδης ήταν βασικοί και κόντρα στην Πάφο.

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
VAR: Δημητρίου Βασίλης
AVAR: Τζιωρτζής Όμηρος
Παρατηρητής:  Τσαγγάρης Μάριος